
Moda na eko! Naturalnie oryginalne lampy drewniane
Natura jest w stosunku do człowieka bardzo hojna, obdarowuje nas wyjątkowymi dobrodziejstwami i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy ich potencjał. Lampy drewniane są jednym z dzieł, powstałych we współpracy natury i człowieka. Wraz z modą na eko, rozpowszechnieniem się stylu skandynawskiego, industrialnego i loftowego, odrodziło się drewno, przeżywające obecnie swój renesans.
Naturalnie wyjątkowe. Dlaczego lubimy lampy drewniane?
Ociepla, potęguje efekt przytulnego wnętrza, pozwala nam pozostawać w kontakcie z naturą, przebywając w zaciszu własnego domu, takie jest drewno, stwarzające przyjazny człowiekowi mikroklimat i atmosferę. Lampy drewniane wykonane są z naturalnego materiału, wyjątkowego i unikalnego w swojej naturalnej formie. Każdy kawałek drewna ma swoją historię, odzwierciedloną w usłojeniu, spękaniach, sękach i odbarwieniach. Prostota i często surowy design wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Naturalność, świeżość i ekologiczny charakter to z kolei nawiązanie do przeszłości, powrót do inspirujących korzeni z innej epoki.
Lampy drewniane w industrialnym klimacie
Pojawiają we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, którego bazę tworzą naturalne materiały, metal nawiązujący do przedwojennych fabryk oraz stonowane barwy. Drewniane lampy idealnie współgrają z cegłą na ścianie i betonem na podłodze. Doskonale czują się w towarzystwie mebli ze stalową konstrukcją i nawiązują do drewnianego blatu jadalnianego stołu. W klimacie surowego industrializmu jest wisząca lampa sufitowa Dalwik wykonana z drewna sosnowego, składająca się z dwóch prostopadle ułożony belek, na których zawisły 4 punkty świetlne w postaci dekoracyjnych żarówek. Drewniane lampy uzupełnione o żarówki Edisona to połączenie dwóch trendów wnętrzarskich – ekologicznych i naturalnych materiałów oraz autentyczności prostych form z przeszłości.
Drewniane lampy stojące z materiałowym abażurem
Drewno kojarzy się z ciepłem, pojawia się więc również w klasycznych aranżacjach. W nowoczesnych i minimalistycznych stylizacjach jest akcentem, przełamującym sterylność i chłód jasnych powierzchni i dużych, niewypełnionych dostatecznie przestrzeni. Jako oświetlenie dodatkowe, szczególnie w strefie odpoczynku i relaksu, wybierz drewnianą lampę podłogową na trójnogu . Cechuje się klasyczną i lekką formą, nawiązuje do ponadczasowości, łącząc drewniane nogi z materiałowym abażurem. Tkanina delikatnie tłumi i zmiękcza światło. Czarny abażur będzie kontrastował się z jasnymi frontami mebli, z kolei biały rozświetli nieco ciemne wnętrza. Drewniane lampy na trójnogu wspaniale prezentują się ponadto w skandynawskiej sypialni, będąc alternatywą dla klasycznych lampek nocnych.
Drewniane lampy to jednak nie tylko stonowane barwy, nawiązujące do kolorów ziemi. Drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem, sprawdzającym się w odważniejszych połączeniach kolorystycznych. Jednocześnie może ocieplać i ożywiać wnętrza, będąc zestawieniem swojej naturalnej barwy z bardziej wyrazistym kolorem. Lampa podłogowa RAGABA UFO to przykład ciekawej interpretacji stylu skandynawskiego. Lampa wsparta jest na drewnianej nodze, której podstawa, jak też towarzyszący jej niewielki stolik są w kolorze żółtym lub turkusowym. Całość uzupełnia biały materiałowy abażur. Takie zestawienie kolorystyczne w prostej formie pasuje m.in. do szarej sofy, przy której nie może zabraknąć drewnianego stolika. Drewniane lampy z kolorowymi elementami powinny nawiązywać do dodatków i dekoracji w tym samym mocniejszym kolorze. W tym przypadku mogą być to żółte ozdobne poduszki i wazony na komodzie lub turkusowe zasłony w oknach i ramki, w które oprawione zostały rodzinne zdjęcia.
Drewno ma niezwykłe zdolności, pozwalające mu ocieplić surowy beton i spotęgować efekt przytulnego klasycznego wnętrza. Drewniane lampy to jednocześnie proste formy o niewymuszonej subtelności oraz unikalność wzorów stworzonych przez naturę – charyzmatycznego projektanta pięknych wnętrz.